האם אפשר לשנות טבעים והרגלים?

האם אפשר לשנות טבעים והרגלים?

שאלה

אני נשואה כמעט 38 שנה עם אדם טוב מטבעו, אוהב לעזור לכולם, מדבר בנחת, אף פעם לא הרים טון, אך אוהב באירועים את הטיפה המרה וגם לעשן, דברים שאני נגעלת מהם, אינו מוכן לוותר על ההנאות הללו וזה יוצר הרבה מתח – לא מוכן להתגמש גם בעניין קניית דירה אחרת, היות והכל טוב לו. מה אני אמורה לעשות? לחיות כך קשה לי.

תשובת הרב יהודה רפאל:

שלום וברכה,

ראשית, את צריכה להודות על כך שבעלך אדם טוב מטבעו. זה לא מובן מאליו.

לגבי שאלתך:

אחרי נישואין של קרוב ל – 38 שנים קשה מאוד לשנות טבעים והרגלים.

כל עוד הוא לא יגיע מעצמו להבנה שהדברים הללו אינם ראויים ויכולים להזיק לו ובנוסף מפריעים לך – ישנם סיכויים קלושים שמשהו ישתנה.

אני מציע לך לשוחח איתו בזמן רגוע ומתאים ולהעלות את הנקודות מתוך רוגע ולראות אם הוא קשוב ומעוניין לשנות משהו. במידה וכן, הוא יכול במידת הצורך להיעזר באיש מקצוע שיסייע לו לעבוד על הנקודות הללו.

במידה ואין היענות מצידו, אני מציע לך להבליג ולא להעיר יותר על הנושא מהסיבה הפשוטה שבכל מקרה הדיון המתוח שחוזר על עצמו לא באמת פותר את הנושא ולא מקדם אתכם לשום מקום טוב אלא להיפך.

ישנם דברים בחיי הזוגיות שגם אם הם קשים אך מכיוון שאין להם השפעה ישירה על הזוגיות, מומלץ להרפות מהם. להתמקד ולהסתכל על הדברים החיוביים שיש בו ובקשר הזוגי ועל חצי הכוס המלאה.

לשאלתך, לגבי אי גמישות מצידו בעניין קניית דירה אחרת – מכיוון שאין לי את התמונה המלאה ולא שמעתי מהן 2 הצדדים, קשה לי להתייחס במסגרת זו של מענה במייל.

תמיד ניתן להגיע לייעוץ בקליניקה גם לדבר ממוקד של פגישה או שתיים ולא בהכרח לטיפול זוגי ממושך.

בהצלחה רבה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

להצטרפות לקבוצה השקטה "מיומנו של מטפל" ייעוץ וטיפול זוגי, לחצו על האייקון

שיח מאמרים

טור 62
אדם גדול ממלאך

טור זיכרון מיוחד על מורי ורבי זצוק"ל כאשר נתבקש אבי מורי הגאון רבי שילה רפאל זצ"ל לכתוב על מאיר דרכיו ומורה נתיבותיו כ"ק מרן האדמו"ר

קרא עוד »

טור 61
כעס בזוגיות

בטור הקודם כתבתי על ההבדל המהותי בין כעס לשנאה. בטור הנוכחי אני רוצה להתמקד בהתמודדות עם כעס בזוגיות. תקשורת של בני זוג כעסנים יכולה לכרסם

קרא עוד »

טור 60
בין כעס לשנאה

בחיי הזוגיות שלנו ישנם מצבים שאנו מתרגזים וזה גורם לנו לכעוס על בן או בת הזוג. רבים מהאנשים שבן זוגם כועס עליהם, טועים לחשוב חלילה

קרא עוד »