טור 62
אדם גדול ממלאך

טור 62
אדם גדול ממלאך

טור זיכרון מיוחד על מורי ורבי זצוק"ל

כאשר נתבקש אבי מורי הגאון רבי שילה רפאל זצ"ל לכתוב על מאיר דרכיו ומורה נתיבותיו כ"ק מרן האדמו"ר ה"בית ישראל" זצוק"ל, אמר: "יראתי בפצותי, אישיות כל-כך גדולה קשה לשרטט דמות דיוקנה עלי ספר, נדמה לי שמה שאכתוב ילקה בחסר".

זו היא הרגשתי כעת, כאשר ישבתי לכתוב על מורי ורבי מרן ראש הישיבה זצוק"ל. חוששני שמה שאכתוב לא יגדיר את אישיותו ולוא בטפח.

*

יום רביעי, מלחמה בעיצומה. מחוץ תשכל חרב ומחדרים אימה. זה 4 חודשים מאז שיעורו האחרון של מרן ראש הישיבה זצוק"ל, לנו, תלמידיו בוגרי הישיבה, לא זכינו לשמוע את קולו, הדרכתו עידודו וחיזוקו. עצוב. פתאום, כמו מים קרים על נפש עייפה, מגיעה התבטאות של מרן ממיטת חוליו: "יש להתחזק בתורה וביראת שמים, על הציבור להיות באחדות ועיקר העבודה – האמונה השלימה שאין עוד מלבדו". זריקת עידוד לכולנו, זיק של תקווה שהנה מגיעה ההתאוששות לה ציפינו.

יום חמישי בשעת בוקר מוקדמת מתקבלת הידיעה: "לקרוע שערי שמים מרן ראש הישיבה במצב קשה מאוד וזקוק לתפילות רבים במהרה", עוברות 20 דקות ויוצאת ההכרזה: "נצחו אראלים את המצוקים ברוך דיין האמת. מרן ראש הישיבה זצוק"ל".

"המקסימום האפשרי הוא המינימום הנדרש" – זעק רבינו בלבבות כולנו

*

לפני 29 שנה, א' אלול תשנ"ד, נכנסתי לשערי הישיבה כתלמידו של מרן זצוק"ל ומאז לא משה ידי מתוך ידו.

שבוע ראשון של "אלול". שיעורים עמוקים, שיחות מרטיטות, מושגים חדשים שאיפה לצמוח ולגדול ולדרוש מעצמינו. "המקסימום האפשרי הוא המינימום הנדרש" – זעק רבינו בלבבות כולנו.

חודש עמוס וגדוש נפתח לראשונה בחיינו. איש ענק שמכה על קודקודינו ואומר לנו: "גידלו. כולכם מסוגלים להגיע הכי גבוה ששייך". מעבר לאמירות המהדהדות והמעודדות, הדוגמא האישית הניצבת מולינו מעל הכל. מרן ראש הישיבה ניצב כאריה על משמרתו יומם ולילה. שעות של התמדה, גאונות של שיעורים, שיחות מהותיות על תפקידו של האדם בעולמו ותפילות ממעמקי הלב כעבד לפני קונו. 3 חודשים לאחר כניסתי לישיבה, ג' כסלו תשנ"ה, אבי מורי זצ"ל, הבלתי נשכח, נסתלק לבית עולמו. ואני נער צעיר שאיבד את כל עולמו. עם תום ימי השבעה, שבתי לבית ה', אוסף את השברים כי מוכרחים להמשיך. מרן ראש הישיבה קורא לי לחדרו, על השולחן פתוחים עשרות ספרים ומרן מיישיר מבט ואומר לי: "אולי אתה אינך יודע אבל לי יש צוואה מאביך זצ"ל להמשיך לשמור עליך". באותו הרגע הרגשתי שיש לי אבא. זה נתן לי את הכוחות להמשיך. התקרבתי למורי ורבי והרגשתי תחושת ביטחון מאין כמותה. זכינו, תלמידיו הרבים, לחוות רגעים גדולים מלאי הוד מאב רחום שדאג לכל תלמיד כבנו היחיד.

מרן ראש הישיבה זצוק"ל החדיר בנו אהבת תורה, סלל עבורינו את הדרך בלימוד ובעיצוב האישיות.

גם לאחר נישואיי, נפשי נשארה קשורה בנפשו והמשכתי להיוועץ עימו בכל צעד.

אהבנו לדבר איתו, ליהנות מפיקחותו העצומה, אהבנו אפילו להביט בו.

לפני למעלה מ-15 שנים עברתי ניתוח קל ובתקופת החלמתי הופתעתי לשיחת טלפון ממרן ראש הישיבה בה ביקש להתעניין בשלומי והדרכני כיצד להמשיך לשמור על הבריאות. כשהבאתי תדיר למרן ראש הישיבה את היצירות החשובות מבית "מוסד הרב קוק" הייתה לו הכרת הטוב יוצאת דופן, חיזק ועודד להמשיך את המפעלים הגדולים.

בשנים האחרונות זכינו בלילי שישי לשיעור מיוחד לבוגרי הישיבה וכך חזרנו באחת עשרות שנים לאחור כשמרן מוסר השיעור באותה חיות, באותן עוצמות בלתי רגילות בדיוק כמו בא' אלול תשנ"ד.

בשיעורו האחרון במוצאי י"ז בתמוז מרן ראש הישיבה דן בדברי בעל "נפש החיים" האם מלאך גדול מאדם או שהאדם גדול ממלאך. בשיעור זה שנמסר מתוך חולשה גדלה נוכחנו כולנו במו עיננו והבנו מדוע האדם גדול ממלאך.

להצטרפות לקבוצה השקטה "מיומנו של מטפל" ייעוץ וטיפול זוגי, לחצו על האייקון

שיח מאמרים

טור 61
כעס בזוגיות

בטור הקודם כתבתי על ההבדל המהותי בין כעס לשנאה. בטור הנוכחי אני רוצה להתמקד בהתמודדות עם כעס בזוגיות. תקשורת של בני זוג כעסנים יכולה לכרסם

קרא עוד »

טור 60
בין כעס לשנאה

בחיי הזוגיות שלנו ישנם מצבים שאנו מתרגזים וזה גורם לנו לכעוס על בן או בת הזוג. רבים מהאנשים שבן זוגם כועס עליהם, טועים לחשוב חלילה

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *