טור 50
לשתוק ולכבד

טור 50
לשתוק ולכבד

בשבוע שעבר הוכינו בתדהמה עם הסתלקותו של רבן של כל בני הגולה מרן ראש הישיבה הגאון רבי ירחמיאל גרשון אדלשטיין זצוק"ל.

קשה ובלתי אפשרי להקיף בטור קצר אישיות כל כך גדולה שהשפיעה על הדור כולו.

מרן ראש הישיבה היה ענק בגאונות, בתורה, בתפילה, במידות מושלמות, בבין אדם למקום ובבין אדם לחבירו. כולנו זקוקים ללמוד מדרכו ומאישיותו ולאמץ  לפחות משהו לחיינו ולסדר יומינו.

במסגרת טור זה העוסק בתדירות בענייני שלום בית, אבקש להתמקד ביחסו לזולת, בדוגמתו האישית ובמשנתו בנושאים החשובים הללו . מדהים להיווכח בהוראותיו הברורות בתחום עד יומו האחרון למרות שלמעשה חי ללא רעייתו הרבנית ע"ה 21 שנה.

בשיחה לתלמידיו אמר: "לפעמים בני אדם מתנהגים שלא כפי טבעם הישר, מחמת חשבונות וטעויות שונות עד כד כך שלא שמים לב שיש צורך להתייחס כראוי לבני ביתו ולסובבים אותו. היה אברך שהיה שקוע מאוד בלימוד ולא דיבר שום דברים בטלים וכשהיה חוזר לביתו היה אוכל ונח ומיד חוזר לתלמודו. העירו לו כי לא זו הדרך אלא צריך להתעניין בשלומם של בני ביתו ולתת יחס לסביבתו ומאז שהתחיל לעשות כך, נהפכו חייו לחיים מאושרים. כל אדם שהוא בעל משפחה, משועבד לבני משפחתו, צריך להקדיש להם זמן ולשמוע מאישתו את מה שרוצה לספר ולומר לו ומצרכי האישה שיהיה לה עם מי לדבר".

מעולם לא שמעו אותו מגביה את הטון שלו. גם כשהיו דברים שהכאיבו לו, תמיד נשאר רגוע ומתון

הרבה אנשים באו למרן ראש הישיבה זצוק"ל וביקשו ממנו עצות לשלום בית וענה להם בצורה נחרצת: "יש עצה פשוטה מאד לשלום בית. לשתוק ולכבד! אין ויכוחים. האישה אומרת משהו? תגיד, זה בסדר. אני לא מתווכח. אני מכבד. אם תנהגו ככה, לא יהיו לכם שום בעיות. הכל יהיה בידידות. אין ויכוחים. שתיקה. אפילו אם אני לא מסכים, אני שותק! אני לא אומר. אני לא מסכים עם מה שהיא אומרת אבל אני לא מתווכח ואני מכבד. זה שלום בית שבבית יש אווירה של ידידות. אין ויכוחים, אין דרישות וכל אחד רוצה את טובתו של השני. לא דורש מהשני."

תלמידיו ומקורביו לאורך עשרות שנים מעידים שמעולם לא שמעו אותו מגביה את הטון שלו. גם כשהיו דברים שהכאיבו לו, תמיד נשאר רגוע ומתון.

אין דרך לתאר כמה היה אכפת לו מכל אחד ובכל מצב. מרן ראש הישיבה הורה תמיד לפעול בדרכי נועם גם מול בן הזוג וגם כלפי הילדים.

לפני מספר שנים, 3 מילדיי הקטנים ביקשו למתנת אפיקומן – ביקור בבית מרן ראש הישיבה זצוק"ל לקבל את ברכתו. מיד לאחר חג הפסח קיימתי את מבוקשם וכשהגענו לביתו סיפרתי לו שזו הייתה בקשתם. מיד באותו רגע קרא לנכדו ואמר לו: "תעשה לנו תמונה משותפת כדי שתהיה להם מזכרת מהאפיקומן שלהם."

היה ענק בלתת לזולת תחושה טובה ולבבית בין אם אתה ילד בן 6, אדם בן 40 או זקן ושבע ימים. הלוואי ונזכה ללכת בדרכיו וללמוד ממעשיו לזכרו ולעילוי נשמתו הטהורה.

שבוע של למידה.

להצטרפות לקבוצה השקטה "מיומנו של מטפל" ייעוץ וטיפול זוגי, לחצו על האייקון

שיח מאמרים

טור 62
אדם גדול ממלאך

טור זיכרון מיוחד על מורי ורבי זצוק"ל כאשר נתבקש אבי מורי הגאון רבי שילה רפאל זצ"ל לכתוב על מאיר דרכיו ומורה נתיבותיו כ"ק מרן האדמו"ר

קרא עוד »

טור 61
כעס בזוגיות

בטור הקודם כתבתי על ההבדל המהותי בין כעס לשנאה. בטור הנוכחי אני רוצה להתמקד בהתמודדות עם כעס בזוגיות. תקשורת של בני זוג כעסנים יכולה לכרסם

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *