טור 58
לא ליד הילדים

טור 58
לא ליד הילדים

בתקופת חופשת הקיץ המשפחה כולה נמצאת זמן רב ביחד. השיגרה המשפחתית והאישית צריכה להמשיך להתנהל בזמן שרמת ההוצאות עולה ואיתה העומס שלנו, ההורים. תחברו את כל זה עם החום, הלחות, הפעילויות, הקייטנות והחופשה המשפחתית שרוצים לצאת אליה וקיבלתם פוטנציאל של לחץ וסטרס משפחתי.

אחד הדברים החשובים שצריך לשים לב אליהם זה מריבות ליד הילדים. כשילדים רואים את הוריהם רבים עוברות להם בראש מחשבות רבות שאנחנו לא מודעים להם.

לילדים לא נעים לראות מריבה זוגית של הורים, זה מערער להם את הביטחון המשפחתי. כאשר ילדים נחשפים למריבה בין ההורים הם חסרי אונים ולא יודעים כיצד להתנהל מול התנהגות שכזו. הם יכולים לפחד מהעתיד, ממה שיבוא, לאן זה יתדרדר ואיך אפשר לעצור את המריבה.

יש ילדים שיברחו לחדר כדי לא לראות ולחוות את העצב הזה, הפחד הזה. יש כאלו שיתחילו להפגין התנהגות אלימה כתוצאה מחוסר האונים (מול אחרים, ההורים או במסגרות החינוך).יש כאלו שיאשימו את עצמם שהם הגורם למריבה וזה עלול להשפיע על ההתנהגות העתידית שלהם: הערך העצמי שלהם ירד, הם יכולים לרצות לקחת צד מול הורה כזה או אחר ועוד.

כאשר ילדים נחשפים למריבה בין ההורים הם חסרי אונים ולא יודעים כיצד להתנהל מול התנהגות שכזו

ההורים חייבים לזכור שהילדים צופים בהם תמיד, לומדים ומפנימים התנהגויות שלהם וכך הם עצמם יתנהגו בבגרותם. לכאלה בוגרים הם יהפכו. ההורים הם המודל חיקוי של ילדיהם.

כשהילדים נחשפים לוויכוחים או צעקות הם עלולים לאמץ דפוסים של אלימות מילולית כדי להתגבר על קשיים, כעסים ומתחים. הם יפגינו התנהגות זו מול גורמים אחרים, סביבת החברים או האחים.

הילדים עלולים ללמוד בטעות שכך נראית זוגיות: אין כבוד, אין תקשורת נכונה בין בני זוג ואין הערכה וסבלנות. כל מה שננסה ללמד אותם יירד לטמיון אם בבית הם לא יראו ויחיו את זה.

כמה שננסה לדבר עם הילדים ולחנך אותם לאווירה טובה ורגועה. בסוף הם יקחו איתם לחיים את מה שבפועל הם רואים בבית. לילדים יש חושים מעולים מגיל קטן והם יודעים להבחין מצויין באווירה בבית בין ההורים, לא רק בטונים הגבוהים או המזלזלים הנשמעים בחלל האוויר אלא גם עיוות פנים או שפת הגוף רומזת להם על מצב הקשר בין ההורים.

לילדים יש חושים מעולים מגיל קטן והם יודעים להבחין מצויין באווירה בבית בין ההורים

מחקר שנערך באנגליה קובע כי מריבות ליד הילדים עלולות לגרום להם לנזק חמור מבחינה רגשית. כאשר יש מריבה בבית בין ההורים. יש  חשש אמיתי לתחושת הביטחון של הילדים ועלולה להיות למצב הזה השפעה מזיקה ומתמשכת בטווח הקרוב וגם הרחוק. כאשר אתם דוחים את הוויכוח לזמן שבו הילדים אינם בסביבתכם, אתם מרוויחים זמן לחשוב שוב על הדברים כדי להבין כיצד ניתן לפשר ולהתפשר וגם מקבלים זמן להירגע ולראות אם ניתן למצוא פיתרון אמצע שיהיה נוח לשני הצדדים.

שימו את טובת הילדים לפני טובתכם האישית ומצאו פיתרון ביניים שירצה את כולם.

שבוע של נחת.

להצטרפות לקבוצה השקטה "מיומנו של מטפל" ייעוץ וטיפול זוגי, לחצו על האייקון

שיח מאמרים

טור 62
אדם גדול ממלאך

טור זיכרון מיוחד על מורי ורבי זצוק"ל כאשר נתבקש אבי מורי הגאון רבי שילה רפאל זצ"ל לכתוב על מאיר דרכיו ומורה נתיבותיו כ"ק מרן האדמו"ר

קרא עוד »

טור 61
כעס בזוגיות

בטור הקודם כתבתי על ההבדל המהותי בין כעס לשנאה. בטור הנוכחי אני רוצה להתמקד בהתמודדות עם כעס בזוגיות. תקשורת של בני זוג כעסנים יכולה לכרסם

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *