טור 57
חורבן הבית

טור 57
חורבן הבית

בימים אלו עם ישראל נדרש לנקוט במשנה זהירות משום שהם ימים שמועדים לפורענות. בשלושת השבתות שבין המיצרים קוראים הפטרות העוסקות בפורענויות ובשבע השבתות שאחריהן קרואים הפטרות של נחמה.

חורבן בית המקדש הראשון והשני התרחשו בתשעה באב. חורבן בית המקדש אינו רק חורבן ההרס הפיזי של המבנה אלא הסמל לחורבן וגלות רוחניים.

המונח "בית" אצל כל אחד מאיתנו, אינו רק הבית הפיזי, הקירות שהבית נשען עליהם, אלא הבית שבתוכינו, החלק הנפשי השומר והמגן על הפנימיות שלנו, שאפשר לכנותו "בית".

יש הרבה מן המשותף לבית המקדש של מעלה ובית המקדש של מטה

במקורות ניתן למצוא בכמה מקומות דימוי של בניין המקדש לבניית הבית שלנו. החיבור של עם ישראל ובורא עולם לתא הזוגי האנושי שלנו כאן בעולמות של מטה. אכן יש הרבה מן המשותף לבית המקדש של מעלה ובית המקדש של מטה. הבית הפיזי שלנו יכול להיות ממש משכן להשראת השכינה כפי שנאמר: "זכו, שכינה בניהם". הבית שלנו והזוגיות שלנו הוא המרחב בו נוח להקב"ה לשכון. כאשר מדברים על מושגים כמו שכינה, אנו מרגישים את התחושה אליה אנו מכוונים בהקמת הבית, בזוגיות, תחושה של נתינת מקום, הכלה, חיבור והענקה.

לעיתים, המצב בבית מוביל לתהליך של חורבן כאשר החששות מעיקים והפחד משתלט. כאשר זוג נמצא בסיכסוך, בקונפליקטים קשים, הבית חדל לשמש באמת כ"בית". כאשר המריבות כוללות  עלבונות, הטחות אשמה, הבית עלול להגיע למצב של חורבן. בקשר הזוגי ניתן לחוות תקופות של מצור, סיטואציות שחוסמות חיבור וקירבה בין בני הזוג בבחינת חומה בצורה ביניהם.

לעיתים בני זוג צוברים חסימות רגשיות שעם הזמן יוצרות ריחוק. רעב של צורכי קיום שאינם מסופקים עד כדי כך שזה מוביל להרס וחורבן בקשר. כשם שחומה יכולה להיות בצורה ולמנוע חיים, חומה יכולה להגן מסכנה. הדבר תלוי כיצד נבחר להשתמש בה. בכדי לצבור אנרגיות ומוטיבציה לימים שהזוגיות חווה משבר מסויים, על בני הזוג ליצור אווירה חיובית רגשית חומה בצורה שתחזק את הקשר ביניהם ותהווה עבורם חוסן בעת ההתמודדות עם המשבר. בני הזוג אמורים להבין את מקומם במערכת היחסים הזוגית, כל אחד צריך לקחת בחשבון את זולתו ולהתפתח מתוך המכנה הזוגי המשותף.

על ידי המריבה האדם מקבל תשומת לב לקיומו ומנסה להתחזק על חשבון בן הזוג

כאשר כל אחד  מבני הזוג מקבל מקום קיומי וחיוני בקשר, הוא גם יהיה נוכח בעת הצורך. לעומת זאת, כשאחד מבני הזוג לא קיים, הוא נמצא בתוך חומה בצורה המרחיקה אותו מהצד השני, נוכחותו תהיה נעדרת גם בעת הצורך לטוב ולמוטב. הפרה של מערכת יחסים זוגית מתחילה כשאדם אינו מאושר בחייו ובעצם הוא מרגיש לבד למרות שהוא נשוי. הדבר מוביל אותו לחפש את השלילי בחיים הזוגיים. תחושה של רצון למלא את החוסר של צרכי הקיום מעצימה את הקושי שקיים בחייו. ממקום זה נוצרות גם מריבות, על ידי המריבה האדם מקבל תשומת לב לקיומו ומנסה להתחזק על חשבון בן הזוג – המריבה במהותה מעבירה את המסר לצד השני "אני קיים". במקום לבנות חומה מלבנים של כעס ותיסכול שיגרמו לחסימה בקשר, חשוב שנלמד לבנות שיח המכיל בתוכו הקשבה.

ברצותינו נוכל להחריב את הבית והמבצר שהיה עד כה מושתת על ערכים ושותפות וברצותינו נוכל להפוך את התהליך לבית מקדש של זוגיות למופת.

שבוע של בנייה

להצטרפות לקבוצה השקטה "מיומנו של מטפל" ייעוץ וטיפול זוגי, לחצו על האייקון

שיח מאמרים

טור 62
אדם גדול ממלאך

טור זיכרון מיוחד על מורי ורבי זצוק"ל כאשר נתבקש אבי מורי הגאון רבי שילה רפאל זצ"ל לכתוב על מאיר דרכיו ומורה נתיבותיו כ"ק מרן האדמו"ר

קרא עוד »

טור 61
כעס בזוגיות

בטור הקודם כתבתי על ההבדל המהותי בין כעס לשנאה. בטור הנוכחי אני רוצה להתמקד בהתמודדות עם כעס בזוגיות. תקשורת של בני זוג כעסנים יכולה לכרסם

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *