טור 54
האם אפשר להשתנות?

טור 54
האם אפשר להשתנות?

רוני ורינה מתקרבים לגיל 40, נשואים 15 שנה ולהם 6 ילדים הגיעו אלי לקליניקה לייעוץ וטיפול זוגי בעקבות בעיות, קשיים וחילוקי דיעות שיש להם בחיי הזוגיות.

השאלה הראשונה שרינה הפנתה אליי: "האם יש סיכוי שרוני ישתנה"? השבתי לה, כפי שאני משיב לזוגות רבים ששואלים את אותה שאלה, תשובה שמתחלקת לשתיים. ראשית, כן. שנית, אם את זו שתרצי שרוני ישתנה, זה לא יקרה. כל עוד שהאדם ירצה בכך מעצמו, יש סיכוי שזה יקרה. כולנו יכולים להשתנות כל זמן שנרצה בכך מספיק ונצליח לנצח את ההתנגדות הפנימית שתתעורר בתוכינו. אנחנו משתנים כל הזמן, אנחנו חושבים היום אחרת מאתמול ואנחנו מרגישים היום אחר מהרגשות שנרגיש מחר. מכיוון שהשינוי איטי מאוד וכמעט לא מורגש, נדמה לנו שאנחנו "קבועים", שאנחנו משהו  מוצק, שאנחנו מי שאנחנו כפי שהיינו תמיד וכפי שגם נהיה תמיד.

שינוי הוא חלק משמועתי מאוד בחיינו אבל באותה מידה הוא גם לא פשוט בכלל. כדי שאדם יצליח לערוך שינוי כלשהו בחייו, עליו לעבור דרך 3 שלבים:

השלב הראשון על האדם להכיר בכך שהוא צריך לבצע שינוי. השלב השני זה השלב של השינוי עצמו. השלב השלישי זה שלב הייצוב שבו עליו לנקוט בפעולות על מנת לקבע את השינוי הזה.

למרות שיש רצון עז לערוך שינויים, הרצון וההרגל לשמר את המצב הקיים חזק לעיתים אף יותר

בכל תהליך של שינוי ישנם כוחות תומכים וכוחות מתנגדים. השינוי עולה יפה ומצליח כאשר הכוחות התומכים עולים על הכוחות המתנגדים.

בכל תהליך של שינוי אדם שוקל את צעדיו ואת מאזן הרווח מול ההפסד אשר צפוי לו בעקבות השינוי שיתרחש. צריך לקחת בחשבון שלמרות שיש רצון עז וכוונה כנה לערוך שינויים, הרצון וההרגל לשמר את המצב הקיים חזק לעיתים אף יותר.

צריך לזכור כי שינוי מערער על המצב הקיים ולכן מלכתחילה הוא יעורר חרדה וחוסר ודאות. עם זאת אני מאמין ברצון הטבעי של האדם לצמוח, לשגשג ולהתקדם. קיפאון והישארות באותו מצב גורמות לאדם סבל ושינוי לעומתם הוא הבסיס להתפתחות וללמידה. על בסיס נטייה טבעית זו, ניתן למרות הקשיים, לסייע לאדם לערוך שינויים משמעותיים בחייו האישיים ולהשפיע לטובה על חיי הזוגיות. כאמור, החלק החשוב ביותר כדי שאכן השינוי יתרחש, זה שהאדם יבין בעצמו שראוי לו להשתנות ויהיה לו רצון חזק לממש את השינוי. אם ננסה לכפות על בן או בת הזוג להשתנות, זה לא יגרום לשום דבר חיובי לקרות. מיותר לחיות סביב מריבות שבהם אתם שוב ושוב מנסים להסביר לאדם שלא יכול להבין מה צריך להשתנות.

שינוי מערער על המצב הקיים ולכן מלכתחילה הוא יעורר חרדה וחוסר ודאות

תאמינו ששינוי יכול לקרות. התכונות שלנו משתנות כל הזמן. הרצונות והצרכים שלנו משתנים.

כשאנו משתנים, גם ראיית העולם שלנו משתנה. כולנו יכולים להשתנות בזוגיות. אם יש משהו שסודק את הזוגיות, אם יש זווית ראייה מנוגדת לשני בני הזוג, צריך להבין שיש מספר גישות ומספר דרכים לראות את הנושא.

שבוע של שינוי.

להצטרפות לקבוצה השקטה "מיומנו של מטפל" ייעוץ וטיפול זוגי, לחצו על האייקון

שיח מאמרים

טור 62
אדם גדול ממלאך

טור זיכרון מיוחד על מורי ורבי זצוק"ל כאשר נתבקש אבי מורי הגאון רבי שילה רפאל זצ"ל לכתוב על מאיר דרכיו ומורה נתיבותיו כ"ק מרן האדמו"ר

קרא עוד »

טור 61
כעס בזוגיות

בטור הקודם כתבתי על ההבדל המהותי בין כעס לשנאה. בטור הנוכחי אני רוצה להתמקד בהתמודדות עם כעס בזוגיות. תקשורת של בני זוג כעסנים יכולה לכרסם

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *