טור 53
בעלי קם מאוחר

טור 53
בעלי קם מאוחר

אחד הדברים החשובים בזוגיות זה לדעת שיש "שנינו ביחד" ויש "כל אחד לחוד". ישנם דברים המשותפים לשני בני הזוג וישנם שזה עניינו של כל אחד בנפרד. חשוב לדעת שאני לא אחראי על הבעיות של בן הזוג שלי, זה לא בשליטתי ולא מתפקידי לעמוד על כך.

נחום ונחמה הגיעו לטיפול זוגי, במהלך הפגישה ביקשה נחמה להעלות נושא שמפריע לה מידי יום: "נחום ישן בבוקר עד שעה מאוחרת, הוא לא קם בזמן וזה ממש מעצבן אותי. מה אפשר לעשות?" לכאורה, שאלה די פשוטה שלא היינו חושבים שהיא יכולה להיות סלע מחלוקת. מסתבר שהסוגייה הזו מטרידה לא מעט נשים. הסיבה שזה מפריע להן יכולה להיות מחוסר הערכה כלפי אדם שלא קם ומתפקד, תחושה שהכל נופל עליהן ועוד.

כשנחמה העלתה בפניי את הנקודה, נחום אמר לה: "ואת, באופן קבוע מאחרת לאסוף את הילדים מהגן".

האמת שהסיבה לא כל כך משנה, מה שמשנה זה מה אנחנו עושים עם הסיטואציה ואיך אנו מגיבים.

אם אישה מרגישה מכל סיבה שהיא שהעובדה שבעלה לא קם בבוקר מציקה לה – השאלה מה היא עושה במצב כזה.

יש נשים שבמקרה כזה הופכות להיות "המשגיח" של הבעל או "האמא" שדואגת להעיר, מכוונת עבורו שעונים מעוררים. חוזרת שוב ושוב לחדר בשאלה: "נו, מתי אתה כבר קם?" יש נשים ששומרות את התחושה שלהן בפנים, צוברות תסכול וחוסר הערכה כלפי הבעל שלהן אבל לא משתפות אותו בתחושות. יש נשים שלוקחות אחריות גם על החלק שלו – אם הוא לא קם מוקדם, הן יקומו אפילו יותר מוקדם מהרגיל כדי להספיק הכל עבור שניהם.

ברגע שאישה תפעיל כוח על בן הזוג שלה לקום בבוקר, באופן טבעי בן זוגה פשוט יפעיל כוח מנוגד אליה ובפועל עוד יותר יתחפר בשמיכתו

יש נשים שלא יודעות איך לפעול האם להתעלם או לומר משהו. האם זה לגיטימי לבקש ממנו לקום מוקדם בבוקר רק כי זה חשוב לי? מה אני אמורה לעשות?

יש כלל שקובע כי גוף שמפעיל כוח כלשהו על גוף אחר, הגוף האחר יפעיל כוח השווה בעוצמתו אך מנוגד בכיוונו על הגוף הראשון. ברגע שאישה תפעיל כוח על בן הזוג שלה לקום בבוקר, באופן טבעי בן זוגה פשוט יפעיל כוח מנוגד אליה ובפועל עוד יותר יתחפר בשמיכתו.

מה שצריך לעשות זה לשחרר. לשחרר זו עבודת חיים להסכים לחיות בתוך הכאב מבלי להתנגד אליו. לא לכל הנשים העובדה שהבעל לא קם מוקדם בבוקר, מפריעה. אם העובדה שאישה מרגישה שלה זה מפריע, זה סימן שכואב לה משהו . במקום להפנות את האצבע אליו, היא צריכה לשאול את עצמה מה בדיוק כואב לה ולמה זה כואב לה שהוא לא קם בבוקר.

אף אחד לא דורש מאישה שבעלה לא קם, לעשות עבודה של שניים. אישה שבוחרת לקחת אחריות גם על החלק של בעלה – זו בחירה שלה. כדאי ורצוי לאישה להיות קשובה לעצמה ולא להגיע למצב של אפיסת כוחות רק בגלל שבעלה לא קם בבוקר.

במקום לנסות לפעול בכוח, ראוי ורצוי לשתף את הבעל לא מהמקום של לרצות לשנות אותו אלא לראות איך עונים על הצרכים של שניכם. ברגע שלומדים לדבר את שפת הלב והרגש ולא נכנסים לוויכוח של "מי צודק", הרבה מהקונפליקטים נרגעים ונפתרים.

שבוע של שחרור.

להצטרפות לקבוצה השקטה "מיומנו של מטפל" ייעוץ וטיפול זוגי, לחצו על האייקון

שיח מאמרים

טור 62
אדם גדול ממלאך

טור זיכרון מיוחד על מורי ורבי זצוק"ל כאשר נתבקש אבי מורי הגאון רבי שילה רפאל זצ"ל לכתוב על מאיר דרכיו ומורה נתיבותיו כ"ק מרן האדמו"ר

קרא עוד »

טור 61
כעס בזוגיות

בטור הקודם כתבתי על ההבדל המהותי בין כעס לשנאה. בטור הנוכחי אני רוצה להתמקד בהתמודדות עם כעס בזוגיות. תקשורת של בני זוג כעסנים יכולה לכרסם

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *