טור 52
בבית ובחוץ

טור 52
בבית ובחוץ

ישנה תופעה שאני פוגש בה הרבה בין כותלי הקליניקה. ישנו הבדל גדול אצל רבים מהאנשים בין ההתנהגות שלהם בבית עם בן הזוג והמשפחה לבין ההתנהגות והיחס לאחרים מחוץ לבית.

בבית אנחנו רוצים להיות מי שאנחנו בלי להתנצל. מה קורה שהיחס של בן הזוג בבית שונה כל כך מהיחס לשאר הסביבה?

מחוץ לבית אנו עוטפים את עצמינו בהגנות ולובשים הרבה "מסיכות”. מעטים האנשים שמתנהגים בבית כפי שהם מתנהגים מחוץ לבית. הפער בין ההתנהגות בתוך הבית לנראות שלנו מבחוץ הוא פער מובנה מעצם החיים.

דן ודינה הגיעו אליי לפגישת ייעוץ וטיפול זוגי.

דינה אמרה בכאב: "תמיד אמרו לי שמי שיתחתן איתי, יזכה. בעבודה כולם מהללים אותי שאני כזו מדהימה ומיוחדת, החברות שלי והשכנות תמיד מחמיאות לי ורק בבית שלנו – אני לא מבינה מה קורה. לדן יש כל הזמן תלונות עלי, איזו מדהימה ואיזו מיוחדת? תמיד יש משהו לא בסדר שאני עושה. אבל אני אותה אחת, אז איך זה יכול להיות?"

פעמים רבות נשים מצרות על כך שהבעל שלהם גדול במעשי חסד ועזרה לזולת מחוץ לבית בעוד שבבית אינו מושיט יד לעזרה

בכאב הזה – דינה לא לבד. יש משהו בזוגיות, בקשר שלנו עם בן הזוג שחושף אצלינו נקודות מאד פנימיות שלא נראות בחוץ. אלו דברים שאולי ביומיום אנחנו פחות מתמודדים איתם ופתאום מוצבים לפנינו כמראה מאוד חדה בקשר הזוגי.

בני הזוג משמשים כמראה מדויקת אחד לשנייה. פעמים רבות נשים מצרות על כך שהבעל שלהם גדול במעשי חסד ועזרה לזולת מחוץ לבית בעוד שבבית אינו מושיט יד לעזרה.

כשדינה אמרה לי – דן לא חושב ומעריך כמה אני טובה, שאלתי אותה – "ובעיני עצמך, את טובה? כי נכון לעכשיו הטוב שלך תלוי במה יגידו הסביבה או בעלך. אבל האם את חושבת שאת טובה מעצם היותך את, בלי קשר למה יגידו או לא יגידו עלייך?

נכון, יכול מאד להיות שדן צריך להביע יותר את הערכתו כלפי דינה או לחזק את עינו הטובה ולהעריך אותה. אך לצד זאת אם נתמקד במה דינה יכולה לעשות מעבר לתלונה ולכאב – נראה את העבודה שלה בנושא.

בתחושה של דינה, בעלה עושה לה עוול – הוא לא מכיר כמו כולם כמה היא מדהימה ומקסימה. אבל בעצם – הוא עושה לה את השירות הטוב ביותר. הוא מעמיד אותה מול השאלה הכי נוקבת "ובעיני עצמי, אני טובה?" למדוד את עצמה על פי אמות המידה שלה ולא של אחרים. האתגר הזוגי הזה מביא לה ולהם, מקום ואפשרות לריפוי הכאבים, ללמוד להכיר את עצמי ומתוך כך להגיע לחיים שלמים ומטיבים יותר גם לזוגיות.

דווקא מתוך האתגר הלא פשוט הזה, אנחנו מורידים את המסיכות  שעוטפות אותנו ויכולים לחיות חיים אותנטיים. לחיות לצד אדם בזוגיות פירושו להסכים לחשוף חלקים שבירים ולא מושלמים . להסכים להיות אנושי על כל המר והמתוק שיש בכך.

נשתדל לעשות מאמץ בראש ובראשונה להיות טובים יותר בבית לבן הזוג ולסובבים אותנו ומתוך הבית להקרין על הסביבה שבחוץ.

שבוע של הדדיות.

להצטרפות לקבוצה השקטה "מיומנו של מטפל" ייעוץ וטיפול זוגי, לחצו על האייקון

שיח מאמרים

טור 62
אדם גדול ממלאך

טור זיכרון מיוחד על מורי ורבי זצוק"ל כאשר נתבקש אבי מורי הגאון רבי שילה רפאל זצ"ל לכתוב על מאיר דרכיו ומורה נתיבותיו כ"ק מרן האדמו"ר

קרא עוד »

טור 61
כעס בזוגיות

בטור הקודם כתבתי על ההבדל המהותי בין כעס לשנאה. בטור הנוכחי אני רוצה להתמקד בהתמודדות עם כעס בזוגיות. תקשורת של בני זוג כעסנים יכולה לכרסם

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *