טור 48
תורה שמחה וזוגיות

טור 48
תורה שמחה וזוגיות

בגיליון ערב חג הפסח כתבתי כי תקופת החגים היא הזדמנות לשמחה, קירבה וחיבור בין בני הזוג אך גם מקור פוטנציאלי למתחים וקונפליקטים רבים.

בטור זה, ערב חג השבועות הבעל"ט, ברצוני להעלות תובנה חשובה הפונה בעיקר לידידיי הגברים מבין הקוראים. תובנה חשובה זו עלתה לאחרונה בין פסח לעצרת בכותלי הקליניקה.

ישנה מצווה מיוחדת לשמוח בחגים. מצוות "ושמחת בחגך" נאמרה בתורה לגבי שלושת הרגלים ואף ראש השנה בכלל המצווה מפני שהושוו כל הימים טובים זה לזה.

כחלק ממצוות השמחה, על האדם לא לשמוח לבדו אלא לשמח עימו את בני משפחתו.

הרמב"ם פסק שגם נשים מחוייבות במצווה זו. האחרונים נחלקו האם חובת המצווה מוטלת גם על הנשים או שהיא מוטלת על הגברים לשמח את נשותיהם.

חשוב לזכור לקיים את מצוות החג תוך הקפדה על ההלכות הנוגעות לכל חג וחג מתוך אווירה של שמחה יתירה ולא ממקום של לחץ מיותר הנלווה לחג.

נשים רבות טורחות במיוחד לכבוד החגים, משקיעות במאכלים מיוחדים לשמח את בן זוגם ובני הבית באופן מיוחד ויוצא מן הכלל. טירחה גדולה ויתירה טורחות הנשים על מנת להגיע לחג כדי לשמוח בו ולשמח את משפחתן.

לפעמים, ישנו מתח בבית סביב כל חג מצוותיו ומנהגיו שעלול חלילה להשבית את השמחה. ישנם גברים שבשל הרצון להדר במנהגי החג, עלולים לפגוע בשמחת החג ובהכנות הרבות של רעייתן לקראתו.

צריך לזכור שהשבתות והחגים לעונג ולשמחה ניתנו ולא חלילה שהדבר ייהפך לעול שעלול לפגוע בזוגיות ובבני הבית

בליל חג השבועות, זמן מתן תורתינו, ישנם גברים המאיצים בבני הבית להזדרז בסעודה על מנת לנצל את הלילה ללימוד תורה. אישה שטרחה והכינה רבות לחג עלולה להיפגע ובמקום לשמוח בחג משיגים את התוצאה ההפוכה.

ניתן כמובן לקיים את המצוות כהלכתן מבלי לפגוע בשמחת החג. הדברים הללו נוגעים גם לשאר החגים. לפעמים הגיע זמן של בדיקת חמץ והבית עוד לא מוכן כראוי. ישנם שמאיצים בסעודת ליל ראש השנה על מנת לקום בבוקר מוקדם לתפילה. צריך לזכור שהשבתות והחגים לעונג ולשמחה ניתנו ולא חלילה שהדבר ייהפך לעול שעלול לפגוע בזוגיות ובבני הבית. דווקא בזמן החגים זה הזמן להתחשב בבן/ בת הזוג ולעשות הכל באווירה רגועה, נעימה ובעיקר שמחה.

ככל שנתכנן את החג מראש לפרטי פרטים תוך התחשבות והקשבה לרצונותיו של כל אחד מבני הזוג, כך נעבור אי"ה יחד את החגים הבאים לקראתינו, בהתרוממות ומתוך עונג החג. דווקא בתקופת החגים על בני הזוג להעניק תשומת לב הדדית, להוקיר תודה על מה שיש להם וליהנות מהמשפחה כולה.  תקופת החגים יכולה להיות תקופה מעוררת, מלאה בשמחה, התחדשות והתקרבות.

הכל תלוי בנו. ברצון, בנכונות, בכוונה ובתכנון.

השקעה ומאמץ לפני החגים יביאו תוצאות נהדרות מקדמות ומקרבות בחגים עצמם.

עם שיח נכון, הקשבה , הקרבה והתחשבות נזכה כולנו לחג שמח משפחתי ומהנה.

חג מתן תורה שמח

להצטרפות לקבוצה השקטה "מיומנו של מטפל" ייעוץ וטיפול זוגי, לחצו על האייקון

שיח מאמרים

טור 62
אדם גדול ממלאך

טור זיכרון מיוחד על מורי ורבי זצוק"ל כאשר נתבקש אבי מורי הגאון רבי שילה רפאל זצ"ל לכתוב על מאיר דרכיו ומורה נתיבותיו כ"ק מרן האדמו"ר

קרא עוד »

טור 61
כעס בזוגיות

בטור הקודם כתבתי על ההבדל המהותי בין כעס לשנאה. בטור הנוכחי אני רוצה להתמקד בהתמודדות עם כעס בזוגיות. תקשורת של בני זוג כעסנים יכולה לכרסם

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *