טור 47
דיבור בנחת

טור 47
דיבור בנחת

שיחה זוגית היא שיחה מתוכננת מראש ובה משוחחים בני הזוג על מגוון נושאים שונים.

בשיחה משותפת אנו משתפים בחוויות שכל אחד מבני הזוג עבר, אנו מביעים רגשות ומשאלות, דנים על הצרכים והרצונות של כל אחד מבני הזוג ופותרים בעיות וחילוקי דיעות. מטרתה של שיחה זוגית היא לשמוע ולהשמיע, לגלות וללמוד, לצמוח ביחד, לחזק את הזוגיות ולבנות את האחדות.

מדוע חשוב לקיים שיחה זוגית? מדוע השיחות אשר מתקיימות בין בני הזוג לאורך היום אינן מספיקות?

אין ספק שלדיבור ולשיחה קיימת חשיבות רבה בבניית הקשר וחיזוקו, משום כך קיימת חשיבות לדיבור בנחת ולשיח נכון ומיטבי בין בני הזוג.

במהלך שיגרת היום בני הזוג מדברים ומשוחחים ביניהם סביב ענייני הבית, הילדים, העבודה ועוד. פעמים רבות אותן שיחות עוסקות בצדדים ה"טכניים" של הבית ופחות במהות.

כשאנו קובעים זמן לשיחה זוגית, אנו נותנים מקום לעיסוק בשיתוף יותר פנימי לא בזמן שאנו טעונים רגשית אלא ממרחק שמאפשר שיח ממקום שליו ורגוע.

חשוב למצוא את הזמן לשיחה כזו בשקט וללא הפרעות ולא לתת למירוץ החיים לדלג על קיומה

יש זוגות שקובעים יום בשבוע לשיחה זוגית ויש שקובעים אחת לתקופה, קשה לקבוע כללים קבועים שכן הצורך משתנה מזוג לזוג ואף ביחס לאותו זוג. ישנם זמנים מאתגרים שזקוקים לשיחה זוגית לעיתים יותר תכופות וישנם זמנים שניתן להסתפק במרווח רב יותר בין השיחות.

מה שחשוב בעיקר הוא להאמין בחשיבות עניין השיחה הזוגית, למצוא את הזמן לשיחה כזו בשקט וללא הפרעות ולא לתת למירוץ החיים לדלג על קיומה.

שיחה זוגית צריכה להיות גם בזמני שיגרה כאשר הכל מתנהל על מי מנוחות ולא רק בעיתות מצוקה או משבר על מנת לפתור בעיות ו"לכבות שריפות". כאשר אנו משוחחים גם בעת שיגרה, אנו יכולים לעסוק במכלול רחב יותר של נושאים. כשם שאנו מתכוננים לפגישת עבודה או תכנון בעסק, כך נגיע לשיחה זוגית ללא מפריעים מהצד.

בשיחה זוגית השאלה אינה על "מה מדברים" אלא בעיקר "איך מדברים". בשיחה זוגית ניתן לומר כמעט כל דבר במידה והוא נאמר בזמן הנכון, בדרך הנכונה ובצורה ראויה. מה שחשוב טרם השיחה לשקול היטב האם הדברים שיועלו במהלך השיחה יביאו תועלת או לא.

מעבר לחשיבות המילים ישנה חשיבות לא פחותה למנגינה. שיחה זוגית צריכה להיעשות מתוך חמימות ולא מתוך אדישות וקרירות. רצוי להתחיל שיחה זוגית במשהו חיובי שיוביל

לזרימה טובה של השיחה גם אם במהלכה יעלו דברים פחות נעימים מטבע הדברים.

אחד הדברים החשובים בין בני זוג הוא אמון.

שיחה זוגית הכוללת שיתוף וגילוי יכולה להועיל מאד לבניית אמון הדדי.

ככל שנשוחח עם בן הזוג מתוך כבוד והערכה, נגביר את האמון אחד בשני נגרום לקירוב הדדי ולהרגשה משותפת שיש על מי להישען.

שבוע של דיבור בנחת

להצטרפות לקבוצה השקטה "מיומנו של מטפל" ייעוץ וטיפול זוגי, לחצו על האייקון

שיח מאמרים

טור 62
אדם גדול ממלאך

טור זיכרון מיוחד על מורי ורבי זצוק"ל כאשר נתבקש אבי מורי הגאון רבי שילה רפאל זצ"ל לכתוב על מאיר דרכיו ומורה נתיבותיו כ"ק מרן האדמו"ר

קרא עוד »

טור 61
כעס בזוגיות

בטור הקודם כתבתי על ההבדל המהותי בין כעס לשנאה. בטור הנוכחי אני רוצה להתמקד בהתמודדות עם כעס בזוגיות. תקשורת של בני זוג כעסנים יכולה לכרסם

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *