טור 41-42
ביעור חמץ בזוגיות

טור 41-42
ביעור חמץ בזוגיות

כולנו רוצים להגיע לליל הסדר ולחג הפסח נינוחים, שלווים ורגועים מתוך שמחה אמיתית וללא לחץ דאגות וטרדות. ככל שאנו מתקרבים לחג, השאלה השגורה בפי כולנו היא: איפה אתם בליל הסדר?

לאנשים רבים השאלה הזו מעלה תהיות רבות, חששות, ויכוחים, כעסים ורגשות שליליים.

אצל זוגות צעירים מתפתחים לעיתים ויכוחים אצל מי יתארחו בחג. אצל הזוגות היותר מבוגרים הנושא סביב את מי לארח. ישנן נשים שנלחצות מההכנות לסדר הנערך בביתן משום שמוטלות עליהן הכנות רבות של בישולים, אפייה, סידור שולחן הסדר ועוד, בנוסף למטלות היומיומיות בלי קשר לחג. ישנם אנשים שעצם זה שרבים מהמשפחה ביחד בחג מלחיץ אותם, להיות צמודים לבן/בת הזוג, לילדים, למשפחה או להורים במשך כמה ימים רצופים, יכול מבחינתם לגרום למתח, כעסים, חששות ועוד.

ישנם אנשים שעצם זה שרבים מהמשפחה ביחד בחג מלחיץ אותם

ראשית, אנחנו צריכים לקבל החלטה מראש שאנו בוחרים להגיע לחג המיוחד הזה מתוך שמחה, שלווה ונחת ועם כמה שפחות עימותים ויכוחים וחיכוכים סביב המשפחה הקרובה והאנשים שנהיה בקרבתם בחג.

לשפה, לתקשורת שלנו יש משמעות גדולה שמשפיעה על היחסים שלנו עם הסביבה במהלך חיינו.

במיוחד בתקופה כמו הכנות לחג שמלווה לעיתים במתח, לחץ וחוסר שקט, רצוי להשתמש בשפה שלווה שמכילה מילים נעימות כמו: תודה, סליחה, בבקשה. נסו לתרגל שפה של מילים מאפשרות כמו: אוכל לעזור לך? יש משהו ספציפי שאוכל לעשות עבורך או עבור הבית?

כשאתם רוצים לבקש עזרה מבן הזוג או מבן הזוג או מבני המשפחה בהכנות, בסידורים, או בקניות, השתמשו בטון דיבור נעים ומרגיע ולא בטון של פקודה או ציווי.

כאשר אנו באים ממקום שליו ורגוע, אנו מביאים את האנרגיה החיובית של אמפטיה וסובלנות אשר משפיעה לחיוב על סביבתינו וגורמת גם להם להיות רגועים יותר וסובלניים יותר.

כאשר אתם נערכים בהכנות לחג, תיצרו אווירה רגועה בסביבה שתגרום לבני הבית רצון להתגייס ולתרום את חלקם למשימה החשובה להגיע לחג בצורה רגועה.

ככל שתלמדו לעצור תחילה ולא לשדר לבני המשפחה את תחושת הלחץ שזיהיתם בעצמכם- כך תוכלו לתרום לאווירת רגיעה ושיתוף פעולה בבית ולקיים זוגיות טובה ובריאה.

כאשר אנו באים ממקום שליו ורגוע, אנו מביאים את האנרגיה החיובית של אמפטיה וסובלנות אשר משפיעה לחיוב על סביבתינו

היכולת לעבור מהסתכלות שלילית לחיובית והבחירה למצוא הוכחות להסתכלות החיובית תוציא אתכם מהלחץ ותשנה את כל האווירה בבית ובזוגיות. דווקא ברגעים מתוחים חשוב לבוא עם אנרגיה חיובית ולשלב ידיים כדי להתמודד בהצלחה עם המצב ולקיים זוגיות מוצלחת.

דווקא בזמנים לחוצים, המיקוד בגישה חיובית ובנתינה משפר מיידית את ההרגשה שתתרום לאווירה טובה בבית.

הציבו לעצמכם מטרה ברורה: להחליט לבוא לכל דבר בגישה חיובית ולמצוא את הדברים הקטנים שאתם כן יכולים לעשות.

הבחירה בידינו: אנחנו יכולים לתת לפחדים לנהל אותנו או לבחור בנתינה ולאפשר לעצמינו להירגע.

הקפידו להיות כל הזמן בנתינה, זאת הדרך להירגע במיוחד בזמנים מלחיצים.

***

ההכנות המרובות לחג בעיצומן,  בשעה טובה אנו עומדים בפתחו של חג החירות הבא עלינו לטובה ולברכה.

הסטטיסטיקה מראה שבתום תקופת החגים בהם זוגות נמצאים זמן רב ביחד, ישנה עלייה של 20% בפתיחת תיקי גירושין בבתי הדין. לצערינו, בשנים האחרונות הנתונים הללו אף נמצאים במגמת עלייה.

במקרה הגרוע, זוגות רבים מוצאים את עצמם בסיום החג בפתחו של בית הדין. במקרה הטוב, זוגות פונים לטיפול וייעוץ זוגי לאחר החג בשל התסכול והעימות שחוו והתפרץ ביניהם באופן קשה במהלך החג.

עלינו לדעת כי תקופת החגים היא הזדמנות לשמחה, קירבה וחיבור בין בני הזוג אך גם מקור פוטנציאלי למתחים וקונפליקטים רבים.

גם זוגות אשר בדרך כלל מיטיבים להתמודד עם הזוגיות בשיגרה ונהנים ביחד, עשויים להיתקל בקונפליקטים, ויכוחים ומתיחות לפני ובמהלך החג.

תקופת החגים היא הזדמנות לשמחה, קירבה וחיבור בין בני הזוג אך גם מקור פוטנציאלי למתחים וקונפליקטים רבים

אחת הסיבות לכך היא משום שזוגות רבים מתמודדים עם נושאים שונים בחיי היומיום שלהם באופן של הכחשה מתוך "חוסר זמן" והיותם עסוקים במירוץ החיים. המפגש הזוגי והמשפחתי והזמן הרב בצוותא במהלך ימי החג בבית או ביציאות משותפות, מעלה באחת את כל מה שלא מדובר ביניהם בימי השיגרה. בעיות שהיו חבויות במהלך השנה מתחת לפני השטח, כמו מוקדי שליטה וכוח בזוגיות, יחסי הכוחות בין בני הזוג וכפועל יוצא יכולתם להשפיע על תהליך קבלת ההחלטות ומתחים בין בני הזוג בהקשר של המשפחה המורחבת, כל אלה עלולים חלילה להוביל לפיצוץ בחג. הקושי הזה מייצר רגשות קשים אחד כלפי השני, הרגשות הללו מייצרים מתח שיכול להוביל למריבות ועימותים.

דבר נוסף שעלול לפגוע ולהפר את שלוות ושמחת החג הוא חוסר תיאום ציפיות ותכנון מראש, בין בני הזוג. ישנם שאוהבים ליהנות בחג דווקא מהשהייה בבית וישנם שחייבים לצאת לטיול או להתארח מחוץ לבית.

*

חג החירות הוא הזדמנות טובה לצאת לחירות ולגאולה גם במישור הזוגי של חיינו. חג החירות הוא הזדמנות לחזק את הקשר והחיבור הזוגי שלנו ביחד.

לקראת החג אנו עמלים וטורחים להסיר כל חמץ מהבית. "בל ייראה ובל יימצא" – "ביתו – זו אשתו" (מסכת יומא) הבית שלנו הוא משכן לזוגיות שלנו, זה הזמן להוציא לבער ולנקות את החמץ מתוך הזוגיות.

על – מנת לעבור את החג יחד מתוך התרוממות, שמחה ושלווה, מומלץ לבצע תיאום ציפיות מראש ולנהל דיאלוג מכבד כדי להגיע להסכמה כיצד נעבור יחד את החג באופן שיענה על הצרכים של כולנו. כדאי לחלק מראש את המטלות ולשתף בהכנות את בן הזוג ואת הילדים.

בחג יש הזדמנות ללמוד עם הילדים דברים מעניינים שלא מגיעים אליהם במהלך השנה. זה הזמן לשוחח עם הילדים בנחת וללא הגבלת זמן ולהעשיר להם את עולמם.

*

תרשו לי, קוראים יקרים, לנצל באופן חריג את "במה" נכבדה זו ולהשתמש בכובעי הנוסף כיו"ר "מוסד הרב קוק" ולהזמין אותכם לראות את עם הספר במיטבו ב"יריד הספרים הגדול בעולם" המתקיים מיד לאחר החג בכניסה לירושלים.

שבוע של תיאום ציפיות

חג כשר ושמח לקוראים ולכל בית ישראל.

להצטרפות לקבוצה השקטה "מיומנו של מטפל" ייעוץ וטיפול זוגי, לחצו על האייקון

שיח מאמרים

טור 62
אדם גדול ממלאך

טור זיכרון מיוחד על מורי ורבי זצוק"ל כאשר נתבקש אבי מורי הגאון רבי שילה רפאל זצ"ל לכתוב על מאיר דרכיו ומורה נתיבותיו כ"ק מרן האדמו"ר

קרא עוד »

טור 61
כעס בזוגיות

בטור הקודם כתבתי על ההבדל המהותי בין כעס לשנאה. בטור הנוכחי אני רוצה להתמקד בהתמודדות עם כעס בזוגיות. תקשורת של בני זוג כעסנים יכולה לכרסם

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *