טור 40
חירות או עבדות?

טור 40
חירות או עבדות?

בשעה טובה נכנסנו לחודש ניסן.  מטבע הדברים, אנו אמורים לשמוח עם בוא האביב וחג הפסח הבא עלינו לטובה.

ישנם זמנים שמטבעם מעוררים לחץ, קושי ומתח בבית יותר מזמנים אחרים. כך הדבר בערבי שבתות ובפרט בימים הללו עם ההכנות לפסח.

המתח והלחץ, העבודה הרבה והעובדה שרבים נמצאים זמן רב יחד בבית, עלולים להשפיע על שיגרת החיים והאווירה בבית. מכלול הדברים הללו גורמים לפעמים לבני הבית להטיח האשמות זה בזה. בזמן זה מתעוררים לעיתים גם קונפליקטים בין בני הזוג בעניינים הקשורים לאותן הכנות – למידת השותפות והעזרה בכל הנדרש לקראת החג. בנוסף, ישנן הוצאות כספיות רבות שרק מוסיפות למתח וללחץ. בחג החירות ובהכנות המרובות לחג אנו אמורים לחוש שמחה יתירה, הפניית לחץ מרובה כלפי בני הזוג והמשפחה, אינה נכונה ואינה מועילה להכנות לחג.

ייתכן שהגישה של כל אחד מבני הזוג בעניין ההתנהלות והתפקוד בבית תהיה שונה מגישתו של רעהו. אנשים שונים ודיעותיהם עשויות להיות שונות. לגיטימי בהחלט לדון בהבדלים ולתאם יחד ציפיות בתנאי שכל שיחה ודיון מסוג זה נעשים מתוך כבוד הדדי ובזהירות רבה מאוד מהבעת זילזול.

בחג החירות ובהכנות המרובות לחג אנו אמורים לחוש שמחה יתירה, הפניית לחץ מרובה כלפי בני הזוג והמשפחה, אינה נכונה ואינה מועילה להכנות לחג

הערכה לבן הזוג צריכה להיות גם לתפקידו ותפקודו המיוחדים לו.

הקב"ה ברא את האיש והאישה שונים זה מזה. יש הבדלים גם בדרך החשיבה השכלית, בהרגשותיהם ובמידת הרגישות שלהם וגם בהתאמה לתפקידים מעשיים. יש מלאכת נשים ויש מלאכת גברים. חלק מהקושי בעבודת הפרך במצרים נבע מהעובדה שהטילו על הגברים לעשות מלאכת נשים ועל הנשים מלאכת גברים.

עבודה שאינה מתאימה לאופי האדם – ביצועה גורם לקושי. בעבודות הבית בכלל ובהכנות לפסח בפרט, האיש צריך לדעת שגם אם נראה לו שהדברים שהאישה עושה פשוטים וקלים, אלו תפקידים שהיא יכולה לעשות אותם טוב ממנו. הוא צריך להעריך אותה על תפקודה. האישה צריכה להבין ולראות את הייחודיות בתפקידי הגבר ולהעריך אותו על עשייתו למען הבית והמשפחה.

כאשר האיש או האישה טוענים שתפקיד מסוים בבית לא מתאים להם והם היו מעדיפים לקבל עליהם תפקיד אחר או עבודה אחרת, יש להתחשב ברצונם ובהרגשתם ולא לכפות עליהם לבצע משימה שלתחושתם מכבידה עליהם. התחושות הללו לגיטימיות ויש לכבדן. צריך להכיר במצב הנתון ולא להתעקש ולהטיל תפקיד מסויים על מי שהתפקיד הזה מעורר אצלו קושי פנימי. חלוקת התפקידים צריכה להיות רכה וגמישה וזה חיוני לתפקוד נכון בבית.

כשהבעל או האישה אומרים משפט כמו: "זה התפקיד שלך, תסתדר איתו", הם מעידים שמשהו לקוי בתפיסת המערכת הזוגית שלהם. כשבן הזוג זקוק לעזרה, אין מקום להתחשבנות בנוסח: " זה התפקיד שלו ולא שלי".

צריך להכיר במצב הנתון ולא להתעקש ולהטיל תפקיד מסויים על מי שהתפקיד הזה מעורר אצלו קושי פנימי

צריך להשתדל לעזור מתוך שמחה ונשיאה משותפת בעול. גם אם במצב מסויים בן הזוג לא יכול לעזור, עליו להסביר זאת בלשון רכה ומתוך הערכה לבן הזוג ולא מתוך ניכור וחוסר אכפתיות. הדבר נכון דווקא בזמנים אלו של ההכנות הרבות לחג הפסח. בזמנים אלו צריכה להיות לכל אחד מבני הבית רגישות יתרה כלפי יתר בני המשפחה.

אם נקודת המוצא של כל החשיבה תהיה מתוך שותפות ושמחה, באופן כזה לא רק חג הפסח יהיה חג של חירות אלא גם ההכנות לקראתו.

שבוע של שותפות.

להצטרפות לקבוצה השקטה "מיומנו של מטפל" ייעוץ וטיפול זוגי, לחצו על האייקון

שיח מאמרים

טור 62
אדם גדול ממלאך

טור זיכרון מיוחד על מורי ורבי זצוק"ל כאשר נתבקש אבי מורי הגאון רבי שילה רפאל זצ"ל לכתוב על מאיר דרכיו ומורה נתיבותיו כ"ק מרן האדמו"ר

קרא עוד »

טור 61
כעס בזוגיות

בטור הקודם כתבתי על ההבדל המהותי בין כעס לשנאה. בטור הנוכחי אני רוצה להתמקד בהתמודדות עם כעס בזוגיות. תקשורת של בני זוג כעסנים יכולה לכרסם

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *