טור 38
שמחה בזוגיות

טור 38
שמחה בזוגיות

המקור לחוסר שמחה וחוסר סיפוק במה שיש לנו, נובע מפני שתמיד אנחנו רוצים יותר ממה שיש לנו, בכל התחומים.

אנחנו שואפים למשהו טוב יותר ומוצלח יותר ממה שכבר השגנו. ההתמקדות האוטומטית של רובינו היא בחסר, אנשים תמיד נוטים לראות את הצד החסר, את מה שאין, ובוחרים להתמקד במה שאנו חושבים שיעשה לנו טוב ולא במה שיש לנו כבר בפועל.

חז"ל כבר היטיבו להגדיר זאת: " יש לו מנה, רוצה מאתיים". טבעו של אדם שאינו מרוצה ואינו מסתפק במה שיש לו והוא בוחר להתעסק בחצי הכוס הריקה.

"אין הטוב ניכר אלא בהיעדרו"- רק שנלקח מהאדם את הדבר החיובי שהיה לו, הוא יודע להוקיר, להכיר ולהעריך. המוח שלנו גמיש וניתן לתכנת אותו ולאמן אותו לתחושה של שמחה וסיפוק.

אם נלמד להתמקד בחוויות חיוביות ורגשות חיוביים, נתכנת את המוח שלנו להיות שמח. אם נתמקד במחשבה ובהסתכלות על דברים באופן חיובי, ניצור נקודות במוח שיאפשרו לנו להיות שמחים ומאושרים יותר.

סביבה תומכת, זוגיות טובה, תורמים לתחושת השמחה שלנו ומגבירים אותה.

עזרה לזולת מייצרת תחושת משמעות אצל האדם ומגבירה שמחה.

השוואות בין מה שיש לשני ובין מה שאין לנו, הן המקור העיקרי לחוסר שמחה וסיפוק בחיים בכלל ובמערכת הזוגית, בפרט.

כשאנו בזוגיות טובה אנחנו מתמלאים בכוחות חיוביים ויכולים לפעול גם בסביבה בה אנו נמצאים בלימודים ובעבודה

אנחנו רגילים לערוך השוואות בכל תחומי החיים. להשוואות הללו ישנם השפעות שליליות על חיינו וחיי משפחתינו. העיסוק בהשוואות גורם לנו להורדת הערך שלנו ויוצר רגשות שליליים של קנאה, טינה וכעס.

הכינו לעצמכם רשימה של דברים טובים שיש בזוגיות שלכם, הכניסו לרשימה הזו דברים קטנים וגדולים שיש בבן הזוג, כל פעם שהבחנתם במשהו טוב וחיובי, הוסיפו אותו לרשימה.

השמחה היא תנאי הכרחי לחיבור זוגי טוב והתוצאה של חיבור טוב היא שמחה.

לעומת זאת, כשאין שמחה בזוגיות, המקום של בן הזוג נחלש, הנתינה נהפכת לנתינה של הכרח, נתינה מאומצת ומתחשבנת ולא ממקום של סיפוק ותענוג. לנתינה צריך להתלוות רגש של שמחה ממקום פנימי ולא ממקום שבא לרצות כי "צריך" או חייבים". זוגיות טובה היא אחד המפתחות החשובים לחיים שמחים.

כשיש לנו זוגיות עם שמחה אושר וסיפוק אנחנו מחייכים אל העולם שמחוץ לבית. כשאנו בזוגיות טובה אנחנו מתמלאים בכוחות חיוביים ויכולים לפעול ולבטא את עצמינו גם בסביבה בה אנו נמצאים בלימודים ובעבודה.

לעומת זאת, כשאנו חיים בזוגיות שלא מספקת אותנו בבית, זה פוגע בנו ובאיכות החיים שלנו בחיי היומיום, זה מרוקן לנו את האנרגיות ואנו נשארים עם הרבה פחות כוחות.

כשנלמד להכניס רוגע, שלווה ושמחה לבית, חיי הזוגיות שלנו ייהפכו לשמחים ומאושרים יותר בבית פנימה ומחוצה לו.

שבוע של שמחה.

להצטרפות לקבוצה השקטה "מיומנו של מטפל" ייעוץ וטיפול זוגי, לחצו על האייקון

שיח מאמרים

טור 62
אדם גדול ממלאך

טור זיכרון מיוחד על מורי ורבי זצוק"ל כאשר נתבקש אבי מורי הגאון רבי שילה רפאל זצ"ל לכתוב על מאיר דרכיו ומורה נתיבותיו כ"ק מרן האדמו"ר

קרא עוד »

טור 61
כעס בזוגיות

בטור הקודם כתבתי על ההבדל המהותי בין כעס לשנאה. בטור הנוכחי אני רוצה להתמקד בהתמודדות עם כעס בזוגיות. תקשורת של בני זוג כעסנים יכולה לכרסם

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *