טור 35
שליטה עצמית

טור 35
שליטה עצמית

הטור השבוע היה אמור לעסוק בנושא החשוב של "כוח השליטה באחר" בחיי הזוגיות ובכלל.

ביום שישי האחרון, לאחר כמה  ימים שהעולם כולו עסק ברעידת האדמה ותוצאותיה ולאחר שבוע של מזג אוויר סוער, לקחתי את ילדיי שיחיו להתבונן בפלאי הבריאה ולחזות מקרוב ב"מה רבו מעשיך ה' כולם בחכמה עשית". בדרכנו חזרה הביתה החלו להגיע השמועות הראשונות על רעידת האדמה שהתרחשה בעיר הקודש – הטרגדיה הנוראית שהתרחשה בשכונת רמות.

באחת, סדר היום של כולנו, השתנה. האסון הכבד טילטל כל יהודי בארץ ובעולם, באשר הוא. אולם כשהינך מכיר מקרוב, הכאב והזעזוע נוגעים בך עוד יותר.

בשורות הבאות אבקש לכתוב דברים היוצאים מן הלב בתקווה שייכנסו ללבבות הקוראים.

בשנה שעברה, בעיצומו של חג שמחת תורה נחטף מאיתנו, בפתע פתאום ידיד נפשי היקר והאהוב הרה"ג רבי דוד ברונר זצ"ל, הבלתי נשכח. גדלנו יחד, שאבדלחט"א, באותה שכונה, באותו תלמוד תורה ובהמשך לאחר נישואינו גרנו באותו רחוב והתפללנו באותו בית מדרש. ר' דוד היה האדם השמח ביותר שהכרתי. אדם שהצליח לשלוט שליטה מלאה בכל מצב והגביר את שכלו על רגשותיו גם בזמנים המאתגרים ביותר.

בטרגדיה הקשה שהתרחשה השבוע, אחותו שתבדלחט"א, הרבנית פלאי תחי', איבדה באחת את שני בניה המתוקים, הקדושים יעקב ישראל ואשר מנחם הי"ד.

בזמן שהאמא קברה את שני ילדיה הרכים, בעלה הרה"ג ר' אברהם נח בן יהודית לרפו"ש, מאושפז בבית חולים במצב מורכב והיא, בעוצמה בלתי רגילה, בוחרת לזעוק אמונה במקום לעסוק בנקמה. זו גבורה עילאית ובחירה לשלוט במצב בעיתוי הקשה ביותר שיכול להיות לאדם.

"ועניין מסירות נפש באמונה היא – שגם בעת ההסתר – יאמין בו יתברך, שהכל ממנו יתברך לטובה"

ראינו השבוע גם את הדוגמא האישית של שני הסבים היקרים הרה"ג: רבי עמוס ברונר ורבי שמואל פלאי שליט"א ששניהם איבדו לא מזמן בנים תלמידי חכמים, השבוע איבדו שני נכדים ובמקום לשקוע בכאב, משמיעים דברי חיזוק ואמונה. כולנו זקוקים ללמוד כיצד לשלוט בעצמינו בכל עת ובכל שעה במקום לשלוט באחרים.

זוגות רבים בכל גיל מתמודדים עם קושי וכאב בחיי הזוגיות. אני פוגש אותם כמעט מידי יום, מנסה להיות להם לאוזן קשבת, לזהות את שורש הקושי ולסייע להם בשיפור ושיקום הזוגיות. מבלי להקל ראש ולזלזל חלילה בקושי ובכאב של כל זוג, עלינו ללמוד מהאסון שקרה השבוע, קצת פרופורציות לחיים והרבה שליטה עצמית.

זו ההזדמנות לקבל על עצמינו כאן ועכשיו לרפואת הרב אברהם נח בן יהודית ולעילוי נשמת הנרצחים האברך הרב אלתר שלמה לדרמן הי"ד והילדים הרכים יעקב ישראל ומנחם אשר הי"ד, קבלות טובות של שליטה בכעסים ובמריבות, בחיי הזוגיות והמשפחה שלנו.

אסיים בדבריו של האדמו"ר מפיאסצנה הי"ד בספרו "אש קודש": "ועניין מסירות נפש באמונה היא – שגם בעת ההסתר – יאמין בו יתברך, שהכל ממנו יתברך לטובה והכל בצדק, וכל הייסורים הם מלאים אהבת ה' לישראל".

בשורות טובות ורק בשמחות. 

שבוע של שליטה עצמית.

להצטרפות לקבוצה השקטה "מיומנו של מטפל" ייעוץ וטיפול זוגי, לחצו על האייקון

שיח מאמרים

טור 62
אדם גדול ממלאך

טור זיכרון מיוחד על מורי ורבי זצוק"ל כאשר נתבקש אבי מורי הגאון רבי שילה רפאל זצ"ל לכתוב על מאיר דרכיו ומורה נתיבותיו כ"ק מרן האדמו"ר

קרא עוד »

טור 61
כעס בזוגיות

בטור הקודם כתבתי על ההבדל המהותי בין כעס לשנאה. בטור הנוכחי אני רוצה להתמקד בהתמודדות עם כעס בזוגיות. תקשורת של בני זוג כעסנים יכולה לכרסם

קרא עוד »

טור 60
בין כעס לשנאה

בחיי הזוגיות שלנו ישנם מצבים שאנו מתרגזים וזה גורם לנו לכעוס על בן או בת הזוג. רבים מהאנשים שבן זוגם כועס עליהם, טועים לחשוב חלילה

קרא עוד »

2 תגובות

  1. הרב יהודה היקר,
    קראתי את הטור והתרגשתי עד דמעות. הצלחת לגעת לנו בלבבות. שנזכה תמיד להשליט את השכל על הרגש בחיי המעשה.
    יישר כח

  2. תודה רבה!
    כמו בכל דבר, באמצעות התמדה ניתן לאמן את המוח ולהגיע למצב שהחלק השכלי יגבור על הרגשי.

    בהצלחה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *